Skating

SCHEDULE

TBD

—-

2018-2019 Programs

Short Program: “Open Arms” by Journey
Choreographers: Andrew Torgashev, Scott Brown and Evgeni Platov
Free Skate: “Tango de Roxanne” from Moulin Rouge film soundtrack
Choreographers: Scott Brown

2017-2018 Programs

Short Program: “Moonlight Sonata” by Beethoven
Free Skate: “Tango de Roxanne” from Moulin Rouge film soundtrack
Andrew shared a clip on his Instagram )
Choreographers: Ilona Melnichenko and Scott Brown

2016-2017 Programs

Short Program: “Le Temps Des Cathedrals” from Notre-Dame de Paris by Richard Cocciante
Free Skate: “Bohemian Rhapsody” by Queen
Choreographers: Ilona Melnichenko and Scott Brown

RESULTS

2018-2019 Season (junior international/senior national and international)
Junior Grand Prix Lithuania (Kaunas, Lithuania) — 1st
Junior Grand Prix Bratislava (Bratislava, Slovakia) — 4th

2017-2018 Season (junior international/senior national and international)
U.S. Championships (San Jose, California) — 13th
Junior Grand Prix Final (Nagoya, Japan) — 6th
Junior Grand Prix Italy (Egna/Bolzano, Italy) — 4th
Junior Grand Prix Minsk Arena Cup (Minsk, Belarus) — 2nd

2016-2017 Season (junior international, cont.; senior international and national debut)
World Junior Championships (Taipei City, Taiwan) — 25th (did not reach FS)
U.S. Championships (Kansas City, Missouri) — 11th (senior debut)
Challenger Series Tallinn Trophy (Tallinn, Estonia) — 3rd (senior international debut)
Junior Grand Prix 47th Pokal der Blauen Schwerter (Dresden, Germany) — 4th
Junior Grand Prix Cup of Mordovia (Saransk, Russia) — 2nd

2015-2016 Season (sat out due to injury)

2014-2015 Season (junior national and international debut)
World Junior Championships (Tallinn, Estonia) — 10th
U.S. Championships (Greensboro, North Carolina) — 1st
Eastern Sectional (Wake Forest, North Carolina) — 1st
Junior Grand Prix (Tallinn, Estonia) — 5th
Junior Grand Prix (Ostrava, Czech Republic) –4th

2013-2014 Season (novice)
U.S. Championships (Boston, Massachusetts) — 4th
Eastern Sectional (Ashburn, Virginia) –2nd

2012-2013 Season (intermediate)
U.S. Championships (Omaha, Nebraska) — 1st
Eastern Sectional (Hyannis Port, Massachusetts) — 1st
South Atlantic Regional (Wake Forest, North Carolina) –1st

2011-2012 Season (juvenile)
U.S. Junior Championships (East Lansing, Michigan) — 1st
South Atlantic Regional (Aston, Pennsylvania) –1st

2010-2011 Season (juvenile)

U.S. Junior Championships (Salt Lake City, Utah) — 3rd
South Atlantic Regional Championships — 1st