GGShort13-LAdams

Photo by Leah Adams

SCHEDULE

PROGRAMS & RESULTS

2018-2019 Season

SP: “I Put a Spell on You”
FS: “She Used to Be Mine” from the Broadway musical “Waitress”
sung by Sara Bareilles
Choreographer: Jeremy Abbott

Rostelecom Cup (Moscow, Russia) – WD after short program

2017-2018 Season

Sat out 2017-2018 season

2016-2017 Season

SP Music: “Assassin’s Tango” by John Powell
FS Music: “Daphins and Chloe” by Maurice Ravel

U.S. Championships – 6th
Golden Spin of Zagreb – 6th
Trophee de France – 8th
Skate America – 5th
Japan Open – 3rd (team)

2015-2016 Season

SP Music: “El Choclo” performed by Cello Project
FS Music: “Firebird” by Igor Stravinsky

Team Challenge Cup – 1st (team)
World Championships, Senior – 4th
Four Continents Championships, Senior – 5th
U.S. Championships, Senior – 1st
Grand Prix Final – 5th
Trophee Eric Bompard – 1st (short program results counted as final)
Skate America – 2nd

2014-2015 Season

SP Music: “Piano Concerto” by Edvard Grieg
FS Music: Music from The Phantom of the Opera by Andrew Lloyd Webber

World Team Trophy – 1st (team)
World Championships – 4th
Four Continents Championships -4th
U.S. Championships, Senior – 2nd
NHK Trophy – 1st
Skate America – 3rd
Nebelhorn Trophy – 3rd

2013-2014 Season

SP Music: “Piano Concerto” by Edvard Grieg
FS Music: Music from Sleeping Beauty by Tchaikovsky

World Championships – 5th
Winter Olympics (Ladies) – 4th
Winter Olympics (Team Event) – 3rd
U.S. Championships, Senior – 1st
NHK Trophy – 4th
Skate Canada – 3rd
U.S. International Classic – 2nd

2012-2013 Season

SP Music: “Hernando’s Hideaway”
FS Music: Music from the Life Is Beautiful soundtrack

World Team Trophy – 1st (team)
World Championships – 6th
Four Continents Championships – 6th
U.S. Championships, Senior – 2nd
Rostelecom Cup – 2nd
Skate Canada – 7th
U.S. International Classic – 2nd

2011-2012 Season

SP Music: “Dance of The Sugar Plum Fairy” by The Deviations Project
FS Music: The Mission and The Untouchables soundtracks by Ennio Morricone

World Team Trophy – 2nd (team)
World Junior Championships – 2nd
U.S. Championships, Junior – 1st
Midwestern Sectional, Junior – 1st
Junior Grand Prix (Estonia) – 1st