On The Ice

TRAINING INFORMATION

Coach: Kirsten Miller-Zisholz
Club: Lansing Skating Club
Training Town: East Lansing, Michigan
Choreographers: Hannah Miller (SP), Daniil Barantsev (FS)
Costume Designer: Elena Pollack

2018-19 SCHEDULE

2019 U.S. Championships
Detroit, Michigan
January 22-27, 2019

 

PROGRAMS

 

2018-2019 SEASON

Short program: “La Rosa” by Vale Tango
Choreographer: Hannah Miller, Massimo Scali

Free program: “Rain, In Your Black Eyes” by Ezio Bosso
Choreographer: Daniil Barantsev

2017-2018 SEASON

Short program: “Torn” by Nathan Lanier
Choreographer: Daniil Barantsev

Free program: Compilation of songs from The Hunger Games
soundtracks, including “Everybody Wants to Rule the World” by Lorde
Choreographer: 
Tom Dickson

2016-2017 SEASON

Short program: “Arabesque” by Benise
Choreographer: Tom Dickson

Free program:
Selections by HAVASI (Balázs Havasi): “Spring Wind”; “The Unbending Chinese Tree”; “Ad Martem”
Choreographer: Nadia Kanaeva

2015-2016 SEASON

Short program: “Arabesque” by Benise
Choreographer: Tom Dickson

Free program:
Prelude
La Boheme Act 1 by Giacomo Puccini
No piagere, Liu (from “Turandot”) by Giacomo Puccini
Il Pristine from (“The Postman”)
Visi d’Arte (from “Tosca”) by Giacomo Puccini
Choreographer: Tom Dickson

2014-2015 SEASON

Short program: Music from The Firebird by Igor Stravinsky
Choreographer:
Daniil Barantsev, Tanith Belbin

Free program: “Perseverance” by Michele McLaughlin and “Illumination” by Jennifer Thomas
Choreographer:
Daniil Barantsev

2013-2014 SEASON

Short program: Music from The Firebird by Igor Stravinsky
Choreographer:
Daniil Barantsev, Tanith Belbin

Free program: “Primavera” by Ludovico Einaudi
Choreographer:
Daniil Barantsev, Tanith Belbin

2012-2013 SEASON

Short program: “Tanguera” by Sexteto Mayor
Choreographer:
Tanith Belbin, Daniil Barantsev

Free program: “The Storm” by Havasi Balázs
Choreographer:
Daniil Barantsev

Costumes designed by Pat Pearsall (SP) and Elena Pollack (FS).

2011-2012 SEASON

Short program: “Danse Macabre” by Camille Saint-Saens
Choreographer: Kirsten Miller-Zisholz, Daniil Barantsev, Tanith Belbin

Free program: “Masquerade Waltz” by Khachaturian
Choreographer: Kirsten Miller-Zisholz, Daniil Barantsev, Tanith Belbin

Exhibition program: “L.O.V.E.” by VV Brown
Choreographer: Tanith Belbin

COMPETITIVE HISTORY

2019 Midwestern Sectional Championships – 4th
2019 Eastern Great Lakes Regional Championships – 1st
2018 U.S. National Championships – 13th
2018 Midwestern Sectional Championships – 1st
2017 U.S. National Championships – 18th
2017 Midwestern Sectional Championships – 2nd
2017 Eastern Great Lakes Regional Championships – 1st
2016 U.S. National Championships – 7th
2015 ISU Grand Prix Rostelecom Cup, Moscow – 11th
2015 ISU Grand Prix Cup of China, Beijing – 10th
2015 Finlandia Trophy, Espoo, Finland – 6th
2015 U.S. National Championships (senior) – 9th
2014 Grand Prix Bratislava, Slovakia (junior) – 2nd
2014 Ice Challenge, Graz, Austria – 1st
2014 Lombardia Trophy, Sesto San Giovanni, Italy – 2nd
2014 U.S. National Championships (senior) – 9th
2014 Midwestern Sectional Championships (senior) – 1st
2013 Junior Grand Prix, Tallinn, Estonia – 12th
2013 U.S. National Championships (senior) – 10th
2012 Junior Grand Prix Final, Sochi, Russia – 2nd
2012 Junior Grand Prix, Zagreb, Croatia – 2nd
2012 Junior Grand Prix, Linz, Austria – 2nd
2012 Skate Detroit (senior) – 1st (short program, free program final)
2012 Broadmoor Open (senior) – 1st
2012 U.S. National Championships (junior) – 3rd
2011 Junior Grand Prix, Milan, Italy – 3rd
2011 U.S. National Championships (novice) – 1st
2011 Midwestern Sectional Championships (novice) – 1st
2011 Eastern Great Lakes Regional Championships (novice) – 1st
2010 U.S. Junior National Championships (intermediate) – 5th
2010 Eastern Great Lakes Regional Championships (intermediate) – 2nd
2009 U.S. Junior National Championships (juvenile) – 8th
2009 Eastern Great Lakes Regional Championships (juvenile) – 2nd

AWARDS

June 2012 – Broadmoor Jenkins Award (outstanding senior ladies free skate)
June 2011 – Broadmoor Monty Hoyt Award (outstanding junior ladies free skate)
2011 – U.S. Figure Skating (3A) Athlete Ambassador Award
2011 – Cecelia Colledge Memorial Fund Award Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_6223