WELCOME TO FIGURE SKATERS ONLINE COVERAGE OF THE 2018 OLYMPICS IN PYEONGCHANG!

 

Figure Skaters Online will be covering the Olympic Winter Games! Photographer Robin Ritoss is in Pyeongchang, South Korea, and we will be posting her photos as well as our recaps of the events.

 

We will also be live tweeting, reporting, and more on our social media accounts, so follow us via the links (located to your right!)


Men’s Event

Men’s FS recap
Men’s SP recap

Pairs’ Event

Pairs’ FS recap
Pairs’ FS results
Pairs’ SP recap
Pairs’ SP results 

Team Event

Medal Ceremony Photos
Free Skates/Free Dance recap

Pairs’ Free Skate Results
Ladies Short Program/Short Dance Results
Ladies’ Short Program/Short Dance Recap
Men’s/Pairs’ SP Results
Men’s/Pairs’ SP Recap
Pairs’ and Men’s SP Photos

—————————————————————————————————————————————————————————

Entries

Australia

Brendan Kerry (Men)
Kailani Craine (Ladies)
Ekaterina Alexandrovskaya/Harley Windsor (Pairs)

Austria

Miriam Ziegler/Severin Kierfer (Pairs)

Belgium

Loena Hendrickx (Ladies)
Jorik Hendrickx (Men)

Brazil

Isadora Williams (Ladies)

*Canada

Patrick Chan (Men)
Keegan Messing (Men)
Larkyn Austman (Ladies)
Gabrielle Daleman (Ladies)
Kaetlyn Osmond (Ladies)
Meagan Duhamel/Eric Radford (Pairs)
Kirsten Moore-Towers/Michael Marinaro (Pairs)
Julianne Seguin/Charlie Bilodeau (Pairs)
Piper Gilles/Paul Poirier (Dance)
Tessa Virtue/Scott Moir (Dance)
Kaitlyn Weaver/Andrew Poje (Dance)

*China

Boyang Jin (Men)
Han Yan (Men)
Xiangning LI (Ladies)
Cheng Peng/Yang Jin (Pairs)
Wenjing Sui/Cong Han (Pairs)
Xiaoyu Yu/Hao Zhang (Pairs)
Shiyue Wang/ Xinyu Liu (Dance)

Czech Republic

Michal Brezina (Men)
Anna Duskova/Martin Bidar (Pairs)
Cortney Mansourova/Michal Ceska (Dance)

*France

Chafik Besseghier (Men)
Mae Berenice Meite (Ladies)
Vanessa James/Morgan Cipres (Pairs)
Marie-Jade Lauriault/Roman Le Gac (Dance)
Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron (Dance)

Finland

Emmi Peltonen

Georgia

Moris Kvitelashvili (Men)

*Germany

Paul Fentz (Men)
Nicole Schott (Ladies)
Annika Hocke/Ruben Blommaert (Pairs)
Aljona Savchenko/Bruno Massot (Pairs)
Kavita Lorenz/Joti Polizoakis (Dance)

Great Britain

Penny Coomes/Nicholas Buckland (Dance)

Hungary

Ivett Toth (Ladies)

*Israel

Alexei Bychenko (Men)
Daniel Samohin (Men)
Aimee Buchanan (Ladies)
Paige Conners/Evgeni Krasnopolski (Pairs)
Adel Tankova/Ronald Zilberberg (Dance)

*Italy

Matteo Rizzo (Men)
Carolina Kostner (Ladies)
Giada Russo (Ladies)
Nicola Della Monica/Matteo Guarise (Pairs)
Valentina Marchei/Ondrej Hotarek (Pairs)
Anna Cappellini/Luca Lanotte (Dance)
Charlene Guignard/Marco Fabbri (Dance)

*Japan

Yuzuru Hanyu (Men)
Keiji Tanaka (Men)
Shoma Uno (Men)
Satoko Miyahara (Ladies)
Kaori Sakamoto (Ladies)
Miu Suzaki/Ryuichi Kihara (Pairs)
Kana Muramoto/Chris Reed (Dance)

Kazakhstan

Denis Ten (Men)
Aiza Mambekova (Ladies)
Elizabet Tursynbaeva (Ladies)

*Korea

Junhwan Cha (Men)
Dabin Choi (Ladies)
Hanul Kim (Ladies)
Kyueun Kim/Alex Kang Chan Kam (Pairs)
Yura Min/Alexander Gamelin (Dance)

Latvia

Deniss Vasiljevs (Men)
Diana Nikitina (Ladies)

Malaysia

Julian Zhi Jie Yee (Men)

North Korea

Tae Ok Ryom/Ju Sik Kim (Pairs)

*Olympic Athlete from Russia

Dmitri Aliev (Men)
Mikhail Kolyada (Men)
Evgenia Medvedeva (Ladies)
Maria Sotskova (Ladies)
Alina Zagitova (Ladies)
Kristina Astakhova/Alexei Rogonov (Pairs)
Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov (Pairs)
Natalia Zabiiako/Alexander Enbert (Pairs)
Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev (Dance)
Tiffani Zagorski/Jonathan Guerreiro (Dance)

Philippines

Michael Christian Martinez (Men)

Poland

Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriev (Dance)

Spain

Javier Fernandez (Men)
Felipe Montoya (Men)
Sara Hurtado/Kirill Khaliavin (Dance)

Switzerland

Alexia Paganini (Ladies)

Slovakia

Nicole Rajicova (Ladies)
Lucie Mysliveckova/Lukas Csolley (Dance)

Sweden

Anita Oestlund (Ladies)


Turkey

Alisa Agafonova/Alper Ucar (Dance)

*United States

Nathan Chen (Men)
Adam Rippon (Men)
Vincent Zhou (Men)
Karen Chen (Ladies)
Mirai Nagasu (Ladies)
Bradie Tennell (Ladies)
Alexa Scimeca Knierim/Chris Knierim (Pairs)
Madison Chock/Evan Bates (Dance)
Madison Hubbell/Zachary Donohue (Dance)
Maia Shibutani/Alex Shibutani (Dance)

Ukraine

Yaroslav Paniot (Men)
Anna Khnychenkova (Ladies)
Alexandra Nazarova/Maxim Nikitin (Dance)

Uzbekistan

Misha Ge (Men)

*Will compete in Team event

 —————————————————————————————————————————————————————————

Schedule

The Games will be broadcast on NBC, NBCSN and across the networks of NBC Universal. Every Olympic event will be available to stream live and on-demand on NBCOlympics.com and the NBC Sports app.

Thursday, February 8: Team Event: Men’s and Pairs’ Short Programs
8:00 p.m. EST/5:00 p.m. PST

Saturday, February 10: Team Event: Short Dance, Ladies’ Short Program and Pairs’ Free Skate
8:00 p.m. EST/5:00 p.m. PST

Sunday, February 11: Team Event: Men’s and Ladies’ Free Skate and Free Dance
8:00 p.m. EST/5:00p.m. PST

Tuesday, February 13: Pairs’ Short Program
8:00 p.m. EST/5:00 p.m. PST

Wednesday, February 14: Pairs’ Free Skate
8:30 p.m. EST/5:30 PST

Thursday, February 15: Men’s Short Program
8:00 p.m. EST/5:30 PST

Friday, February 16: Men’s Free Skate
8:00 p.m. EST/5:00 PST

Sunday, February 18: Short Dance
8:00 p.m. EST/5:00 PST

Monday, February 19: Free Dance
8:00 p.m. EST/5:00 PST

Tuesday, February 20: Ladies’ Short Program
8:00 p.m. EST/5:00 PST

Thursday, February 22: Ladies’ Free Skate
8:00 p.m. EST/5:00 PST