The 2018-2019 ISU Grand Prix Series selections were announced on June 28, 2018.  Below are the complete selections. The ISU Grand Prix Series begins this year in Everett, Washington on Oct. 19 with Skate America. The ISU Grand Prix Final will be held December 7-10 in Vancouver, British Columbia, Canada.


Skate America
 – October 18-20, 2019
Las Vegas, Nevada

 

Men Ladies Pairs Dance
Nathan Chen (USA) Bradie Tennell (USA) Ashley Cain-Gribble/Timothy LeDuc (USA) Madison Hubbell/Zachary Donohue (USA)
Jason Brown  (USA) Karen Chen (USA)  Haven Denney/Brandon Frazier (USA) Christina Carreira/Anthony Ponomarenko (USA)
Keegan Messing (CAN) Elizabet Tursynbaeva (KAZ) Ekaterina Alexandrovskaya/Harley Windsor(AUS) Laurence Fourier Beaudry/Nikolaj Sorensen(CAN)
Boyang Jin (CHN) Eunsoo Lim (KOR) Camille Ruest/Andrew Wolfe(CAN) Hong Chen/Zhuoming Sun (CHN)
Michal Brezina (CZE) Mako Yamashita (JPN) Cheng Peng/Yang Jin(CHN) Marie-Jade Lauriault/Romain Le Gac (FRA)
Romain Ponsart (FRA) Wakaba Higuchi(JPN) Daria Pavliuchenko/Denis Khodykin (RUS) Sofia Shevchenko/Igor Eremenko (RUS)
Koshiro Shimada (JPN) Kaori Sakamoto (JPN) Natalie Zabiiako/Alexander Enbert (RUS) Alexandra Stepanova/Ivan Bukin (RUS)
Kazuki Tomono(JPN) Elizaveta Tuktamysheva(RUS) Tiffani Zagorski/Jonathan Guerreiro (RUS)
Junhwan Cha(KOR) Anna Shcherbakova(RUS) Olivia Smart/Adrian Diaz (ESP)
Dmitri Aliev (RUS) Stanislava Konstantinova(RUS)
Roman Savosin(RUS) Veronik Mallet (CAN)

*Team USA has an additional TBD spot for Ladies, Men, Pairs and Dance


 

Skate Canada International – Oct. 25-27, 2019
Kelowna, British Columbia, Canada

Men Ladies Pairs Dance
Brendan Kerry (AUS) Gabrielle Daleman (CAN) Kirsten Moore-Towers/Michael Marinaro (CAN) Piper Gilles/Paul Poirier (CAN)
Roman Sadovsky (CAN) Aurora Cotop (CAN) Liubov Ilyushechkina/Charlie Bilodeau(CAN) Haley Sales / Nikolas Wamsteeker (CAN)
Nam Nguyen (CAN) Rika Kihara (JPN) Feiyao Tang/Yongchao Yang(CHN) Marjorie Lajoie/Zachary Lagha(CAN)
Nicolas Nadeau (CAN) Mai Mihara (JPN) Aleksandra Boikova/Dmitrii Kozlovskii (RUS) Lilah Fear/Lewis Gibson (GBR)
Paul Fentz(GER) Yelim Kim (KOR) Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov (RUS) Sofia Evdokimova/Egor Bazin(RUS)
Matteo Rizzo (ITA) Young You (KOR) Jessica Calalang/Brian Johnson (USA) Betina Popova/Sergey Mozgov (RUS)
Yuzuru Hanyu (JPN) Evgenia Medvedeva (RUS) Alexa Scimeca Knierim/Chris Knierim (USA) Sara Hurtado/Kirill Khaliavin (ESP)
Keiji Tanaka (JPN) Serafima Sakhanovich (RUS) Caroline Green/Michael Parsons (USA)
Deniss Vasiljevs(LAT) Alexandra Trusova(RUS) Kaitlin Hawayek/Jean-Luc Baker (USA)
Mikhail Kolyada (RUS) Alexia Paganini(SUI) Madison Hubbell / Zachary Donohue (USA)
Andrei Lazukin (RUS) Bradie Tennell (USA)
Camden Pulkinen (USA)

*Team Canada has an additional TBD spot for Ladies and Pairs


 

Internationaux de France – November 1-3, 2019
Grenoble, France

Men Ladies Pairs Dance
Nicolas Nadeau (CAN) Loena Hendrickx (BEL) Miriam Ziegler/Severin Kiefer (AUT) Carolane Soucisse/Shane Firus(CAN)
Kevin Aymoz(FRA) Laurine Lecavelier (FRA) Vanessa James/Morgan Cipres (FRA) Marie-Jade Lauriault/Romain Le Gac (FRA)
Romain Ponsart (FRA) Mae Berenice Meite(FRA) Minerva Fabienne Hase/Nolan Seegert (GER) Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron (FRA)
Morisi Kvitelashvili (GEO) Wakaba Higuchi(JPN) Anastasia Mishina/Aleksandr Galliamov (RUS) Charlene Guignard/Marco Fabbri(ITA)
Daniel Samohin(ISR) Kaori Sakamoto (JPN) Daria Pavliuchenko/Denis Khodykin (RUS) Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriev (POL)
Shoma Uno(JPN) Yuna Shiraiwa (JPN) Natalia Zabiiako/Alexander Enbert (RUS) Tiffani Zagorski/Jonathan Guerreiro (RUS)
Alexander Samarin (RUS) Alena Kostornaia (RUS) Ashley Cain-Gribble/Timothy LeDuc(USA) Olivia Smart/Adrian Diaz (ESP)
Anton Shulepov (RUS) Maria Sotskova(RUS) Haven Denney/Brandon Frazier (USA) Madison Chock/Evan Bates(USA)
Sergei Voronov(RUS) Alina Zagitova (RUS) Lorraine McNamara/Quinn Carpenter (USA)
Nathan Chen (USA Mariah Bell(USA)
Tomoki Hiwatashi (USA)  Ting Cui(USA)

*Team France has TBD spot for Ladies, Men and Dance


Cup of China – November 9-11, 2019
Chongqing, China

 

Men Ladies Pairs Dance
Keegan Messing (CAN) Gabrielle Daleman (CAN) Liubov Ilyushechkina/Charlie Bilodeau(CAN) Laurence Fourier Beaudry/Nikolaj Sorensen(CAN)
Boyang Jin (CHN) Hongyi Chen (CHN) Cheng Peng / Yang Jin (CHN) Hong Chen/Zhuoming Sun (CAN)
Han Yan (CHN) Yi Zhu (CHN) Wenjing Sui/Cong Han (CHN) Shiyue Wang / Xinyu Liu (CHN)
Chih-I Tsao (TPE) Viveca Lindfors (FIN) Tae Ok Ryom/Ju Sik Kim (PRK) Misato Komatsubara/Tim Koleto (JPN)
Matteo Rizzo (ITA) Marin Honda(JPN) Nicole Della Monica/Matteo Guarise (ITA) Anastasia Skoptcova/Kirill Aleshin (RUS)
Keiji Tanaka (JPN) Mai Mihara (JPN) Alisa Efimova/Alexander Korovin(RUS) Sofia Evdokimova /
Egor Bazin  (RUS)
Junhwan Cha(KOR) Satoko Miyahara (JPN)  Tarah Kayne/Danny O’Shea (USA) Victoria Sinitsina/
Nikita Katsalapov(RUS)
Andrei Lazukin (RUS) Elizabet Tursynbaeva(KAZ) Madison Chock/Evan Bates(USA)
Roman Savosin (RUS) Sofia Samodurova(RUS) Kaitlin Hawayek/Jean-Luc Baker (USA)
Vincent Zhou (USA) Anna Shcherbakova(RUS)
Camden Pulkinen (USA) Elizaveta Tuktamysheva(RUS)

*Team China has an additional TBD spot for Men, Ladies Pairs, and Dance


Rostelecom Cup – November 15-17, 2019
Moscow, Russia

 

Men Ladies Pairs Dance
Vladimir Litvintsev (AZE) Loena Hendrickx (BEL) Miriam Ziegler/Severin Kiefer (AUT) Piper Gilles/Paul Poirier (CAN)
Nam Nguyen  (CAN) Hongyi Chen (CHN) Evelyn Walsh/Trennt Michaud (CAN) Marjorie Lajoie/Zachary Lagha(CAN)
Michal Brezina (CZE) Laurine Lecavelier (FRA) Minerva Fabienne Hase/Nolan Seegert (GER) Juulia Turkkila/Matthias Versluis (FIN)
Morisi Kvitelashvili (GEO) Satoko Miyahara  (JPN) Rebecca Ghilardi/Filippo Ambrosini (ITA) Adelina Galyavieva/Louis Thauron (FRA)
Kazuki Tomono(JPN) Yuna Shiraiwa (JPN) Aleksandra Boikova/Dmitrii Kozlovskii (RUS) Allison Reed/Saulius Ambrulevicius(LTU)
Shoma Uno (JPN) Yuhana Yokoi(JPN) Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov (RUS) Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriev (POL)
Deniss Vasiljevs(LAT) Stanislava Konstantinova(RUS) Audrey Lu/Misha Mitrofanov(USA) Victoria Sinitsina/
Nikita Katsalapov(RUS)
Dmitri Aliev (RUS) Evgenia Medvedeva(RUS) Anastasia Skoptcova/Kirill Aleshin (RUS)
Alexander Samarin (RUS) Alexandra Trusova(RUS) Sara Hurtado/Kirill Khaliavin (ESP)
Vincent Zhou (USA) Alexia Paganini (SUI)
Alex Krasnozhon (USA) Mariah Bell(USA)
Ekaterina Ryabova (AZE)

*Team Russia  has an additional TBD spot for Men, Pairs and Dance


 

NHK Trophy – November 22-24, 2019
Sapporo, Japan

Men Ladies Pairs Dance
Conrad Orzel (CAN) Viveca Lindfors (FIN) Kirsten Moore-Towers/Michael Marinaro (CAN) Carolane Soucisse/Shane Firus(CAN)
Roman Sadovsky (CAN) Mae Berenice Meite (FRA) Wenjing Sui/Cong Han(CHN) Shiyue Wang/Xinyu Liu(CHN)
Kevin Aymoz (FRA) Rika Kihira (JPN) Vanessa James/Morgan Cipres (JPN) Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron(FRA)
Alexei Bychenko (ISR) Mako Yamashita (JPN)  Nicole Della Monica/Matteo Guarise (ITA) Lilah Fear/Lewis Gibson (GBR)
Yuzuru Hanyu(JPN) Eunsoo Lim (KOR) Anastasia Mishina/Aleksandr Galliamov(RUS) Charlene Guignard/Marco Fabbri(ITA)
Sota Yamamoto(JPN) Alena Kostornaia (RUS) Alexa Scimeca Knierim/Chris Knierim (USA) Misato Komatsubara/Tim Koleto (JPN)
Artur Dmitriev(RUS) Sofia Samodurova (RUS) Tarah Kayne/Danny O’Shea (USA) Sofia Shevchenko /
Igor Eremenko (RUS)
Mikhail Kolyada(RUS)  Alina Zagitova (RUS) Alexandra Stepanova/Ivan Bukin (RUS)
Sergei Voronov(RUS) Starr Andrews (USA) Christina Carreira/Anthony Ponomarenko (USA)
Jason Brown (USA)  Karen Chen (USA) Lorraine McNamara/Quinn Carpenter (USA)
Tomoki Hiwatashi (USA) Ting Cui (USA)

*Team Japan has an additional TBD spot for men, pairs and ladies