Ladies Free Skate

GOLD: Kamila Valieva (RUS): 152.38 (FS)  227.30 (TS)
SILVER: Daria Usacheva (RUS): 139.29 (FS) 207.74 (TS)
BRONZE: Alysa Liu (USA): 137.31 (FS) 204. 83 (TS)

4. Maiia Khromykh (RUS):  131.46 (FS) 198.24 (TS)
5. Haein Lee (KOR): 123.93 (FS)  194.01 (TS)
6. Seoyeong Wi (KOR): 127.85 (FS) 193.30 (TS)
7. Ekaterina Kurakova (POL): 121.31 (FS) 184.51 (TS)
8. Starr Andrews (USA): 115. 56(FS) 180.87 (TS)
9. Alison Schumacher (CAN): 114.03 (FS) 174.02 (TS)
10. Ekaterina Ryabova (AZE): 112.21 (FS) 169.89 (TS)

 

 

 

Men’s Free Skate

GOLD: Andrei Mozalev (RUS): 160.78(FS)  245.09 (TS)
SILVER: Yuma Kagiyama (JPN): 145.93 (FS) 231.75(TS)
BRONZE: Petr Gumennik (RUS): 155.05(FS) 231.12(TS)

4. Daniel Grassl (ITA):  150.47 (FS) 229.38 (TS)
5. Maxim Naumov (USA): 149.90(FS)  225.10(TS)
6. Shun Sato (JPN): 142.32(FS) 221.62 (TS)
7. Adam Siao Him Fa (FRA): 139.28(FS) 213.89(TS)
8. Andrew Torgashev (USA): 127.45(FS) 208.95 (TS)
9. Aleksandr Selevko (EST): 126.13(FS) 207.00
10. Ilya Yablokov (RUS): 128.63(FS) 206.16 (TS)

More results here: http://www.isuresults.com/results/season1920/wjc2020/SEG001.htm

 

Ladies Short Program

Pairs’ Free Skate & Final Results

GOLD: Apollinariia Panfilova/Dmitry Rylov (RUS) — 122.25 (FS) 195.96 (TS)
SILVER: Kseniia Akhanteva/Valerii Kolesov (RUS)  — 104.41 (FS) 174.85 (TS)
BRONZE: Iuliia Artemeva/Mikhail Nazarychev (RUS) — 100.92 (FS) 171.18 (TS)

4. Annika Hocke/Robert Kunkel (GER) –103.58 (FS) 167.15 (TS)
5. Cleo Hamon/Denys Strekalin (FRA) — 98.12 (FS) 156.35 (TS)
6. Kate Finster/Balazs Nagy (USA) — 97.93 (FS) 156.26 (TS)
7. Alina Butaeva/Luka Berulava (GEO) — 97.21(FS) 153.17 (TS)
8. Yuchen Wang/Yihang Huang (CHN) — 98.01 (FS) 152.10 (TS)

More results here: http://www.isuresults.com/results/season1920/wjc2020/CAT003RS.htm

 

Pairs’ Short Program

  1. Apollinariia Panfilova/Dmitry Rylov (RUS) 73.71
  2. Kseniia Akhanteva/Valerii Kolesov (RUS) 70.44
  3. Iuliia Artemeva/Mikhail Nazarychev (RUS) 70.26
  4. Annika Hocke/Robert Kunkel (GER) 63.57
  5. Kate Finster/Balazs Nagy (USA) 58.33
  6. Cleo Hamon/Denys Strekalin (FRA) 58.23
  7. Alina Butaeva/Luka Berulava (GEO) 55.96
  8. Yuchen Wang/Yihang Huang (CHN) 54.09

More results here: http://www.isuresults.com/results/season1920/wjc2020/SEG005.htm

Men’s Short Program

  1. Yuma Kagiyama (JPN) 85.82
  2. Andrei Mozalev (RUS) 84.31
  3. Andrew Torgashev (USA) 81.50
  4. Aleksandr Selevko (EST) 80.87
  5. Shun Sato (JPN) 79.30
  6. Daniel Grassl (ITA) 78.91
  7. Ilya Yablokov (RUS) 77.53
  8. Joseph Phan (CAN) 77.50
  9. Petr Gumennik (RUS) 76.07
  10. Maxim Naumov (USA) 75.20
  11. Gabriele Frangipani (ITA) 75.05
  12. Adam Siao Him Fa (FRA) 74.61
  13. Ilia Malinin (USA) 74.02

More results here: http://www.isuresults.com/results/season1920/wjc2020/SEG001.htm

Practice