The 2017-2018 ISU Grand Prix Series selections were announced May 26.  Below are the complete selections. The ISU Grand Prix Series begins this year in Moscow, Russia on Oct. 20 with Rostelecom Cup. The ISU Grand Prix Final will be held December 7-10 in Nagoya, Japan.

Rostelecom Cup – October 20-22, 2017
Moscow, Russia

Team USA selections Other Selections
PAIRS: Marissa Castelli/Mervin Tran Julianne Seguin/Charlie Bilodeau (CAN)
Xuehan Wang / Lei Wang (CHN)
Valentina Marchei / Ondrej Hotarek (ITA)
Sumire Suto/ Francis Boudreau-Audet (JPN)
Ksenia Stolbova/Fedor Klimov(RUS)
Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov(RUS)
MEN: Nathan Chen Nam Nguyen (CAN)
Grant Hochstein Daniel Samohin (ISR)
Yuzuru Hanyu (JPN)
Keiji Tanaka (JPN)
Denis Ten (KAZ)
Deniss Vasiljevs (LAT)
Dmitri Aliev (RUS)
Mikhail Kolyada (RUS)
Misha Ge (UZB)
Ladies: Mariah Bell Mae Berenice Meite (FRA)
Mirai Nagasu Ivett Toth (HUN)
Carolina Kostner (ITA)
Wakaba Higuchi (JPN)
Kaori Sakamoto (JPN)
Elizabet Tursynbaeva (KAZ)
Soyoun Park (KOR)
Evgenia Medvedeva(RUS)
Elena Radionova (RUS)
Dance: Rachel Parsons/Michael Parsons Piper Gilles/Paul Poirier (CAN)
Maia Shibutani/Alex Shibutani Nicole Kuzmichova/Alexandr Sinicyn (CZE)
Marie-Jade Lauriault/Romain Le Gac (FRA)
Charlene Guignard/Marco Fabbri (ITA)
Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev (RUS)
Alexandra Stepanova/Ivan Bukin (RUS)
Alisa Agafonova/Alper Ucar(TUR)
*Team Russia has an additional TBD spot for Dance, Ladies, Men and Pairs


Skate Canada
– October 27-29, 2017
Regina, Saskatchewan, Canada

Team USA selections Other Selections
Pairs: Haven Denney/Brandon Frazier Meagan Duhamel/Eric Radford (CAN)
Liubov Ilyushechkina/Dylan Moscovitch (CAN)
Cheng Peng/Yang Jin (CHN)
Vanessa James/Morgan Cipres(FRA)
Aliona Savchenko/Bruno Massot (GER)
Natalia Zabiiako/Alexander Enbert (RUS)
Men: Jason Brown Brendan Kerry (AUS)
Jorik Hendrickx (BEL)
Patrick Chan (CAN)
Keegan Messing (CAN)
Chafik Besseghier (FRA)
Takahito Mura (JPN)
Shoma Uno (JPN)
Jun Hwan Cha (KOR)
Maxim Kovtun (RUS)
Alexander Samarin (RUS)
Ladies: Karen Chen Alaine Chartrand (CAN)
Ashley Wagner Kaetlyn Osmond (CAN)
Roberta Rodeghiero (ITA)
Marin Honda (JPN)
Rika Hongo (JPN)
Nahyun Kim (KOR)
Anna Pogorilaya (RUS)
Maria Sotskova (RUS)
Dance: Kaitlin Hawayek/Jean-Luc Baker Carolane Soucisse/ Shane Firus (CAN)
Madison Hubbell/Zachary Donohue Tessa Virtue/Scott Moir (CAN)
Kaitlyn Weaver/Andrew Poje (CAN)
Kavita Lorenz / Joti Polizoakis (GER)
Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev (POL)
Alla Loboda / Pavel Drozd (RUS)
Olivia Smart / Adria Diaz (ESP)
Alisa Agafonova/Alper Ucar (TUR)
*Team Canada has an additional TBD spot for Ladies, Men and Pairs

Cup of China – November 3-5, 2017
Beijing, China

Team USA selections Other Selections
Pairs: Tarah Kayne/Danny O’Shea Kirsten Moore-Towers/ Michael Marinaro (CAN)
Wenjing Sui /Cong Han (CHN)
Xiaoyu Yu / Hao Zhang(CHN)
Anna Duskova/ Martin Bidar (CZE)
Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA)
Valentina Marchei / Ondrej Hotarek (ITA)
Men: Max Aaron Kevin Reynolds (CAN)
Grant Hochstein Boyang Jin (CHN)
Vincent Zhou Han Yan (CHN)
Keiji Tanaka (JPN)
Mikhail Kolyada (RUS)
Alexander Petrov (RUS)
Javier Fernandez (ESP)
Alexander Majorov(SWE)
Ladies: Gracie Gold Gabrielle Daleman (CAN)
Xiangning Li (CHN)
Zijun Li (CHN)
Ziquan Zhao (CHN)
Wakaba Higuchi (JPN)
Marin Honda (JPN)
Mai Mihara (JPN)
Dabin Choi (KOR)
Elena Radionova (RUS)
Elizaveta Tuktamysheva (RUS)
Alina Zagitova (RUS)
Dance: Madison Chock/Evan Bates Hong Chen/ Yan Zhao (CHN)
Lorraine McNamara/Quinn Carpenter Linshu Song / Zhuoming Sun (CNH)
Elliana Pogrebinsky/Alex Benoit Shiyue Wang/ Xinyun Liu (CHN)
Angelique Abachkina / Louis Thauron (FRA)
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA)
Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (RUS)
Tiffani Zagorski / Jonathan Guerreiro (RUS)
Team China has an additional TBD spot for Men and Pairs

NHK Trophy – November 10-12, 2017
Osaka, Japan

Team USA selections Other Selections
Pairs: Alexa Scimeca Knierim/Chris Knierim Miriam Ziegler/ Severin Kierfer (AUT)
Julianne Seguin/ Charlie Bilodeau (CAN)
Wenjing Sui /Cong Han (CHN)
Sumire Suto/ Francis Boudreau-Audet (JPN)
Kristina Astakhova / Alexei Rogonov (RUS)
Ksenia Stolbova/Fedor Klimov (RUS)
Men: Jason Brown Patrick Chan (CAN)
Joshua Farris Michal Brezina(CZE)
Adam Rippon Alexei Bychenko (ISR)
Yuzuru Hanyu (JPN)
Daisuke Murakami (JPN)
Deniss Vasiljevs (LAT)
Dmitri Aliev (RUS)
Sergei Voronov (RUS)
Ladies: Mariah Bell Alaine Chartrand (CAN)
Mirai Nagasu Carolina Kostner (ITA)
Satoko Miyahara (JPN)
Yuna Shiraiwa (JPN)
Soyoun Park (KOR)
Alena Leonova (RUS)
Evgenia Medvedeva (RUS)
Polina Tsurskaya (RUS)
Nicole Rajicova (SVK)
Dance: Madison Hubbell/Zachary Donohue Tessa Virtue/Scott Moir (CAN)
Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sorensen (DEN)
Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac (FRA)
Isabella Tobias / Ilia Tkachenko (ISR)
Anna Cappellini / Luca Lanotte(ITA)
Kana Muramoto / Chris Reed (JPN)
Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS)
Alexandra Nazarova/ Maxim Nikitin (UKR)
Team Japan has an additional TBD spot for Men, Dance and Pairs

Internationaux de France – November 17-19, 2017
Grenoble, France

Team USA selections Other Selections
Pairs: No Team USA assignments Liubov Ilyushechkina/Dylan Moscovitch (CAN)
Cheng Peng/Yang Jin (CHN)
Xuehan Wang / Lei Wang (CHN)
Anna Duskova/ Martin Bidar (CZE)
Vanessa James/Morgan Cipres (FRA)
Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA)
Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov(RUS)
Men: Max Aaron Kevin Aymoz (FRA)
Vincent Zhou Chafik Besseghier (FRA)
Romain Ponsart (FRA)
Moris Kvitelashvili (GEO)
Alexei Bychenko (ISR)
Shoma Uno (JPN)
Denis Ten (KAZ)
Alexander Samarin (RUS)
Javier Fernandez (ESP)
Ladies: Polina Edmunds Kaetlyn Osmond (CAN)
Gracie Gold Zijun LI (CAN)
Laurine Lecavelier (FRA)
Mae Berenice Meite (FRA)
Mai Mihara (JPN)
Yuna Shiraiwa (JPN)
Elizabet Tursynbaeva (KAZ)
Maria Sotskova (RUS)
Elizaveta Tuktamysheva (RUS)
Alina Zagitova (RUS)
Dance: Madison Chock/Evan Bates Kaitlyn Weaver/Andrew Poje (CAN)
Elliana Pogrebinsky/Alex Benoit Angelique Abachkina/ Louis Thauron (FRA)
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA)
Charlene Guignard/ Marco Fabbri (ITA)
Natalia Kaliszek/ Maksym Spodyriev (POL)
Alla Loboda/ Pavel Drozd (RUS)
Alexandra Stepanova / Ivan Bukin  (RUS)
 Team France has additional TBD spot for pairs and dance

Skate America – November 24-26, 2017
Lake Placid, New York, USA

Team USA selections Other Selections
Pairs: Alexa Scimeca Knierim/Chris Knierim Meagan Duhamel/Eric Radford (CAN)
Haven Denney/Brandon Frazier Kirsten Moore-Towers/ Michael Marinaro (CAN)
Xiaoyu Yu/Hao Zhang (CHN)
Aliona Savchenko/ Bruno Massot (GER)
Natalia Zabiiako / Alexander Enbert(RUS)
Men: Nathan Chen Jorik Hendrickx (BEL)
Adam Rippon Kevin Reynolds (CAN)
Boyang Jin (CHN)
Daniel Samohin (ISR)
Takahito Mura (JPN)
Jun Hwan Cha (KOR)
Maxim Kovtun (RUS)
Sergei Voronov (RUS)
Ladies: Karen Chen Gabrielle Daleman (CAN)
Ashley Wagner Xiangning Li (CHN)
Satoko Miyahara (JPN)
Kaori Sakamoto (JPN)
Dabin Choi (KOR)
Alena Leonova (RUS)
Anna Pogorilaya (RUS)
Polina Tsurskaya (RUS)
Nicole Rajicova (SVK)
Dance: Kaitlin Hawayek/Jean-Luc Baker Piper Gilles/ Paul Poirier (CAN)
Maia Shibutani/Alex Shibutani Shiyue Wang / Xinyun Liu (CHN)
Isabella Tobias / Ilia Tkachenko (ISR)
Anna Cappellini/ Luca Lanotte (ITA)
Kana Muramoto/ Chris Reed (JPN)
Victoria Sinitsina/ Nikita Katsalapov(RUS)
Tiffani Zagorski/ Jonathan Guerreiro (RUS)
Team USA has additional TBD spot for ladies, men, pairs and dance