The 2020-2021 ISU Grand Prix Series selections were announced on Oct. 1, 2020.  Below are the complete selections.

 

Following a decision of the ISU Council due to the ongoing Covid-19 pandemic and travel restrictions, the six ISU Grand Prix of Figure Skating events will be run primarily as domestic events with domestic skaters and skaters who train in the host country or respective geographical region. On Sept. 30, the ISU announced that the Grand Prix Final, December 10-13 in Beijing, China, that was to be held as an Olympic Test Event, has postponed.

 

The ISU Grand Prix Series begins this year in Las Vegas, Nevada on Oct. 23 with Skate America.


Skate America
– October 23-24, 2020
Las Vegas, Nevada

 

 

Men Ladies Pairs Dance
Stephen Gogolev (CAN) Ashley Lin (CHN) Ashley Cain-Gribble/Timothy LeDuc (USA) Madison Hubbell/Zachary Donohue (USA)
Keegan Messing (CAN) Starr Andrews (USA) Alexa Scimeca Knierm/Brandon Frazier (USA) Christina Carreira/Anthony Ponomarenko (USA)
Michal Brezina (CZE) Mariah Bell (USA) Jessica Calalang/Brian Johnson (USA) Molly Cesnaek/Yehor Yehorov (USA)
Alexei Bychenko (ISR) Karen Chen (USA) Tarah Kayne/Danny O’Shea (USA) Madison Chock/Evan Bates (USA)
Nathan Chen (USA) Amber Glenn (USA) Audrey Lu/ Misha Mitrofanov (USA) Caroline Green/Michael Parsons (USA)
Tomoki Hiwatashi (USA) Gracie Gold (USA) Olivia Serafini/Mervin Tran (USA) Kaitlin Hawayek/Jean-Luc Baker (USA)
Alex Krasnozhon (USA) Isabelle Inthisone(USA) Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov (RUS) Lorraine McNamara/Anton Spiridonov(USA)
Jimmy Ma (USA) Gabriella Izzo (USA) TBD Eva Pate/Logan Bye (USA)
Ilia Malinin (USA) Pooja Kalyan (USA) Livvy Shilling/Alexandra Petrov (USA)
Maxim Naumov (USA) Audrey Shin (USA) TBD
Camden Pulkinen (USA) Bradie Tennell (USA)
Vincent Zhou (USA) Kate Wang (USA)

*TBD spots for Pairs and Dance


 

Skate Canada International – Oct. 30-31, 2020
Ottawa, Ontario, Canada    — EVENT CANCELLED ON OCT. 14

 

Men Ladies Pairs Dance
Nicolas Nadeau (CAN) Emily Bausback (CAN) Lori-Ann Matte/Thierry Ferland (CAN) Holly Harris/Jason Chan (AUS)
Nam Nguyen (CAN) Alicia Pineault (CAN) Kirsten Moore-Towers/Michael Marinaro (CAN) Laurence Fournier Beaudry/Nikolaj Sorensen (CAN)
Conrad Orzel (CAN) Madeline Schizas (CAN) Natasha Purich/Bryce Chudak (CAN) Alicia Fabbri/Paul Ayer (CAN)
Joseph Phan(CAN) Alison Schumacher (CAN) Camille Ruest/Andrew Wolfe (CAN) Piper Gilles/Paul Poirier (CAN)
Roman Sadovsky (CAN) Beverly Zhu (CHN) Evelyn Walsh/Trennt Michaud (CAN) Marjorie Lajoie/Zachary Lagha (CAN)
Mark Gorodnitsky (ISR) Satoko Miyahara(JPN) Riku Miura/Ryuichi Kihara (JPN) Molly Lanaghan/Dmitre Razgulajevs (CAN)
Junhwan Cha (KOR) Ekaterina Kurakova (POL) Haley Sales/Nikolas Wamsteeker (CAN)
Jason Brown (USA) Caroline Soucisse/Shane Firus (CAN)
Lilah Fear/Lewis Gibson (GBR)
Olivia Smart/ Adrian Diaz (ESP)

 


 

Cup of China – November 6-8, 2020
Chongqing, China

 

Men Ladies Pairs Dance
Yudong Chen (CHN) Hongyi Chen (CHN) Cheng Peng/Yang Jin (CHN) Hong Chen/Zhuoming Sui (CHN)
Boyang Jin (CHN) Weijing Sui/Cong Han (CHN) Yuzhu Guo/Pengkun Zhao (CHN)
Han Yan (CHN) Feiyao Tang/Yongchao Yang (CHN) Wanqi Ning/Chao Wang (CHN)
He Zhang (CHN) Yuchen Wang/Yihang Huang (CHN) Shiyue Wang/Xinyu Liu (CHN)

*1 TBD spot for Men and Dance; 5 TBD spots for Ladies


Internationaux de France – November 13-15, 2020
Grenoble, France –EVENT CANCELLED on Oct. 19

 

 

Men Ladies Pairs Dance
Brendan Kerry (AUS) Eva-Lotta Kiibus(EST) Miriam Ziegler/Severin Kiefer (AUT) Yuka Orihara/Juho Pirinen (FIN)
Kevin Aymoz (FRA) Emmi Peltonen(FIN) Cleo Hamon/Denys Strekalin (FRA) Adelina Galyavieva/Louis Thauron (FRA)
Romain Ponsart (FRA) Jenni Saarinen (FIN) Coline Keriven/Noel-Antoine Pierre (FRA) Marie-Jade Lauriault/Romain Le Gac (FRA)
Adam Siao Him Fa (FRA) Maia Mazzara(FRA) Camille Kovalev/Pavel Kovalev (FRA) Evgeniia Lopareva/Geoffrey Brissaud (FRA)
Adrien Tesson (FRA) Mae-Berenice Meite (FRA) Minerva Fabienne Hase/Nolan Seegert (GER) Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron (FRA)
Philip Warren (FRA) Lea Serna (FRA) Annika Hocke/Robert Kunkel (GER) Julia Wagret/Pierre Souquet-Basiege (FRA)
Daniel Grassl (ITA) Nicole Schott(GER) Nicole Della Monica/Matteo Guarise (ITA) J. Janse Van Rensburg/Benjamin Steffan (GER)
Matteo Rizzo (ITA) Lara Naki Gutmann (ITA) Rebecca Ghilardi/Filippo Ambrosini (ITA) Charlene Guignard/Marco Fabbri (ITA)
Koshiro Shimada (JPN) Alessia Tornaghi (ITA) Allison Reed/Saulius Ambrulevicius (LTU)
Shoma Uno (JPN) Rika Kihara (JPN)
Deniss Vassiljevs (LAT) Alexia Paganini (SUI)
Nicolaj Majorov (SWE)

*TBD spot for Ladies and Dance


Rostelecom Cup – November 20-22, 2020
Moscow, Russia

 

 

Men Ladies Pairs Dance
Vladimir Litvintsev (AZE) Ekaterina Ryabova (AZE) Ioulia Chtchetinina/Mark Magyar (HUG) Maria Kazakova/Georgy Reviya (GEO)
Morisi Kvitelashvili (GEO) Viktoriia Safonova (BLR) Anna Vernikov/Evgeni Krasnopolski (ISR) Elizaveta Khudaiberdieva/Egor Bazin (RUS)
(CZE) Alina Urushadze (GEO) Aleksandra Boikova/Dmitrii Kozlovskii (RUS) Ksenia Konkina/Pavel Drozd (RUS)
Dmitri Aliev (RUS) Anastasiia Guiliakova (RUS) Anastasia Mishina/Aleksandr Galliamov (RUS) Annabelle Morozov/ Andrei Bagin(RUS)
Artur Danielian (RUS) Alena Kostornaia (RUS) Apollinariia Panfilova/Dmitry Rylov (RUS) Sofia Shevchenko/Igor Eremenko (RUS)
Petr Gumennik (RUS) Evgenia Medvedeva (RUS) Daria Pavliuchenko/Denis Khodykin (RUS) Anastasia Skoptcova/Kirill Aleshin (RUS)
Makar Ignatov (RUS) Sofia Samodurova (RUS) Alina Pepeleva/Roman Pleshkov (RUS) Victoria Sinitsina/
Nikita Katsalapov(RUS)
Mikhail Kolyada (RUS) Anna Shcherbakova (RUS) Alexandra Stepanova/Ivan Bukin (RUS)
Andrei Mozalev (RUS) Alexandra Trusova(RUS) Tiffani Zagorski/Jonathan Guerreiro (RUS)
Alexander Samarin (RUS) Elizaveta Tuktamysheva (RUS) Alexandra Nazarova/Maxim Nikitin (UKR)
Roman Savosin (RUS)

*TBD spot for Men and Dance; two TBD spots for ladies


 

NHK Trophy – November 27-29, 2020
Osaka, Japan

Men Ladies NO PAIRS EVENT Dance
Lucas Tsuyoshi Honda (JPN) Nana Araki (JPN) Rikako Fukase/Eichu Cho (JPN)
Yuma Kagiyama (JPN) Wakaba Higuchi (JPN) Misato Komatsubara/Tim Koleto (JPN)
Yuto Kishina (JPN) Marin Honda (JPN) Kana Muramoto/Daisuke Takahashi (JPN)
Kao Miura (JPN) Tomoe Kawabata (JPN)
Sena Miyake (JPN) Mana Kawabe (JPN)
Shun Sato (JPN) Rino Matsuike (JPN)
Mitsuki Sumoto (JPN) Mai Mihara (JPN)
Keiji Tanaka (JPN) Kaori Sakamoto (JPN)
Kazuki Tomono (JPN) Chisato Uramatsu (JPN)
Sota Yamamoto (JPN) Mako Yamashita (JPN)
Nozomu Yoshioka (JPN) Yuhana Yokoi (JPN)

*TBD spot for ladies